Coating and Graphic Arts  Awards


Division Technical Award - Charles W. Engelhard Medallion and Honorarium

2015: Roger Wygant

2014: Randy Branston

2013: Catherine J. Ridgway

2012: John Roper

2011: Janet S. Preston

2010: Anthony G. Hiorns

2009: John Husband

2008: Johan P. Grön

2007: Gunnar Engström

2006: Hideki Fujiwara

2005: Wayne M. Bundy

2004: James T. Brown

2003: Robert J. Alheid

2002: Douglas W. Bousfield

2001: Hans W. Mauer

2000: Joseph S. Aspler

1999: N.G. Triantafillopoulos

1998: Wayne A. Damrau

1997: Patrick A.C. Gane

1996: L.E. Scriven

1995: Albert J. Herbert

1994: M. Bruce Lyne

1993: Dale R. Dill

1992: Manfred Baumeister

1991: Jay H. Vreeland


1990: Horton H. Morris

1989: James E. Kline

1988: Morris V. Merchant

1987: Pierre Lepoutre

1986: Do I. Lee

1985: Dan E. Eklund

1984: George L. Booth

1983: Gunther K. Hunger

1982: William C. Walker

1981: Thomas W. Busch

1980: C. Wells Clark

1979: Robert V. Hershey

1978: J. Wilson Smith

1977: Edward J. Heiser

1976: Charles A. Richardson

1975: Michael H. Bruno

1974: Robert W. Hagemeyer

1973: Chester G. Landes

1972: James V. Robinson

1971: Frank Kaulakis, Jr.

1970: Joseph T. Loomer

1969: Walter W. Roehr

1968: R. M. Karapetoff Cobb

1967: Harris O. Ware

1966: Paul J. Thomas


Leadership & Service Award - DuPont Soy Polymers Award Medallion and Honorarium (formerly Protein Technologies International)

2015:Jim Niemiec

2014: Prakash Malla

2013: Terry L. Clark

2012: Nick Triantafillopoulos

2011: Steve P. Ottone

2010: Anthony V. Lyons

2009: Robert W. Carlson

2008: J. Philip E. Jones

2007: Gordon Bugg

2006: Lawrence A. Gaspar

2005: Ronald W. Eklund

2004: Robert L. Kearney

2003: Jan C. Walter

2002: John E. O’Shea

2001: Charles P. Klass

2000: William J. Goetz

1999: Robert E. Klem




1998: Dale F. Gordon

1997: Philip C. Clark

1996: Sanford I. Shapiro

1995: Peter C. Longjohn

1994: Donald W. Lawton

1993: Charles W. Cairns

1992: Charles W. Whelpton

1991: John D. Callahan

1990: Hans W. Maurer

1989: Theodore C. Vanya

1988: Howard S. DeGroot

1987: Alvin R. Sinclair 




TAPPI Coating and Graphic Arts Division and MWV Outstanding Educator Award

2015: Doug Bousfield

2014: Patrice Mangin

2013: Margaret Joyce